Повний спектр Юридичних послуг
Kobrin & Partners

Контакти:
моб. +38(097) 710-57-68
e-mail: s_kobrin@mail.ru або s_kobrin@i.ua
Головна Сторінка

Каталог статтей


Головна » Статті » Мої статті

ОБШУК ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ
ОБШУК ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ 
 Обшук транспортних засобів істотно відрізняється від інших об’єктів обшуку (зокрема, приміщень). Кожний вид транспортних засобів має основу (каркас) і обшивку, а в середині – валику кількість агрегатів, механізмів, пристроїв, що не є типовим для приміщень. Якщо жилі приміщення призначені для проживання в них людей, а службові – для різних виробничих процесів та іншої діяльності, а також зберігання матеріальних цінностей, то основне призначення транспортних засобів – перевезення вантажів і пасажирів. Щоправда, агрегати, механізми й пристрої можуть бути і в службових приміщеннях, а транспортні засоби в окремих випадках використовуються як житло. Однак це нетипово і не може вплинути на визначення названих об’єктів. 
Будова транспортних засобів досить складна, в них є велика кількість ніш, пустот, щілин, які можуть використовуватися для приховування предметів і документів. Крім того, конструктивні особливості кожного виду транспортних засобів дозволяють обладнати сховища незвичайних конструкцій. 
 Таким чином, транспортні засоби є специфічними об’єктами, що дозволяє виділити їх обшук в окремий вид даної слідчої дії. 
 Під обшуком транспортних засобів слід розуміти слідчу дію, зміст якої полягає в примусовому обстеженні різних типів цих засобів, які перебувають в постійному чи тимчасовому володінні певних осіб, з метою знайти і вилучити знаряддя та предмети злочину, інші предмети й документи, які можуть мати значення для справи або виявити розшукуваних осіб чи трупи. 
Найчастіше необхідність обшукати транспортні засоби виникає при розслідуванні контрабанди і розкраданні майна. Обшукуються, як правило, невеликі за розміром транспортні засоби (автомобілі, річкові й морські катери, мотофелюги тощо). Великі судна піддаються обшуку переважно з метою виявлення розшукуваного злочинця. В інших цілях (зокрема, для виявлення предметів і документів, які мають значення для справи) обшукуються зазвичай окремі службові, жилі й пасажирські приміщення суден. 
Слід підкреслити, що виділення обшуку транспортних засобів у самостійний вид і відмежування його від інших подібних слідчих та адміністративних дій, зокрема огляду, має не тільки теоретичне, а й практичне значення, позаяк ще трапляються випадки проведення останнього в разі, коли необхідно виявити й вилучити предмети й документи, які мають значення для справи. Для цього часто треба розкрити примусовим порядком окремі сховища, виявити кваліфіковано обладнані сховища. Закон дозволяє слідчому розкривати приміщення й сховища, якщо їх володар відмовляється це зробити, лише в процесі обшуку (ст. 183 КПК України). Таким чином, намагання вирішити в процесі огляду транспортних засобів завдання, які можуть бути вирішені лише під час проведення обшуку, приховує в собі небезпеку порушення прав громадян. 
Проводячи огляд транспортного засобу в разі, коли обставини справи вимагають його обшуку, слідчий позбавлений можливості провести всі дії, необхідні для виявлення і вилучення того, що відшукується. Він не може вимагати у власника транспортного засобу, який оглядається, видачі предметів і документів, що мають значення для справи, розкривати зачинені приміщення і сховища, якщо він відмовляється це зробити. 
 Тому в разі виникнення потреби обстежити засоби транспорту, слідчий має чітко визначити, яку слідчу дію – огляд чи обшук доцільно провести. Це дозволить йому запобігти порушенням законності і в найкоротший строк досягнути поставленої мети. При вирішенні цього питання слід виходити, насамперед, з того, що ці слідчі дії відрізняються за метою їх проведення. Обшук проводиться з метою розшуку предметів і документів, які мають значення для встановлення істини у справі або виявлення розшукуваних осіб і трупів (ст. 177 КПК України), а огляд з метою виявлення слідів злочину і речових доказів, з’ясування обставин злочину, а також інших обставин, які мають значення для справи (ст. 190 КПК України). 
 ***
З урахуванням викладеного можна дійти висновку, що транспортні засоби слід піддавати обшуку, коли: 
•    транспортний засіб перебуває в приміщенні або на місцевості, які обшукуються, або ж власне транспортний засіб є об’єктом обшуку; 
•    затримано іноземне судно, яке незаконно перебувало в територіальних водах України і в зв’язку з цим порушено кримінальну справу щодо окремих членів екіпажу або всієї команди судна; 
•    затримані окремі особи, які знаходяться в автомобілі, на малому судні, якщо є підстави, що в цих об’єктах сховані предмети або документи, які мають відношення до справи; 
•    транспортні засоби особистого користування (мотоцикли, велосипеди, човни тощо), які перебувають при особі, яка підозрюється у вчиненні злочину, під час її особистого обшуку. 
В інших випадках, коли є підстави вважати, що в транспортному засобі або в окремих його приміщеннях є предмети і документи, які мають значення для встановлення істини у справі, розшукувані особи або трупи. 
Слідчому оглядові підлягають транспортні засоби, які: 
•    знаходяться на місці події, ділянці місцевості чи в приміщенні, що оглядається; 
•    використовувалися для пересування злочинців; 
•    мають на собі сліди злочину. 
Крім того, огляд може бути проведений у: 
•    приміщеннях на транспортних засобах, які перебувають у користуванні багатьох осіб (кают-компанії, ресторани тощо), ділянки транспортних засобів, доступ до яких є вільним (палуба, басейн судна, коридор вагона тощо), з метою виявлення в цих місцях контрабандних товарів або інших предметів і документів, які свідчать про підготовку до злочину чи вчинений злочин і власники яких невідомі; 
•    окремі транспортні засоби або наявні в них приміщення, коли слідству необхідні відомості про їх будову, розташування в них агрегатів, механізмів, меблів тощо. 
Обшук і слідчий огляд транспортних засобів слід відмежовувати від митного огляду останніх, здійснюваного під час митного контролю. 
Відповідно до ст. 133 КПК України попереднє слідство провадиться тільки після порушення кримінальної справи. Отже, такі слідчі дії, як обшук і огляд, можуть бути проведені тільки у порушеній кримінальній справі (за винятком огляду місця події) – ст. 190 КПК України). При цьому слідчий і особа, яка проводить дізнання, керуються нормами кримінально-процесуального законодавства. 
Митний огляд транспортних засобів є адміністративною дією, яка провадиться працівниками митної установи відповідно до вимог Митного кодексу України та відомчих наказів і інструкцій. Водночас, тактичні прийоми проведення обшуку і митного огляду транспортних засобів переважно співпадають: по-перше, особи, які чинять злочини і займаються контрабандною діяльністю, як правило, використовують одні й ті конструктивні особливості транспортних засобів для схову предметів і цінностей, придбаних незаконним шляхом; по-друге, слідчий при проведенні обшуку транспортних засобів і працівник митниці під час митного огляду з метою їх виявлення застосовують аналогічні прийоми в своїй діяльності.



Категорія: Мої статті | Додав: advokatkobrin (10.03.2009)
Переглядів: 4825 | Рейтинг: 5.0/4
Всього комментарів: 0

Меню сайта

Категорії каталогу

Форма входу

Copyright MyCorp © 2024 | Конструктор сайтов - uCoz