Продаж автомобіля за генеральною довіреністю. Сплата ПДФО до бюджету - Мої статті <!--if(1)-->- <!--endif--> - Каталог статтей - Юридичі послуги Київ
Повний спектр Юридичних послуг
Kobrin & Partners

Контакти:
моб. +38(097) 710-57-68
e-mail: s_kobrin@mail.ru або s_kobrin@i.ua
Головна Сторінка

Каталог статтей


Головна » Статті » Мої статті

Продаж автомобіля за генеральною довіреністю. Сплата ПДФО до бюджету

            Ви вирішили здійснити продаж автомобіль за генеральною довіреністю? Тоді у Вас постає питання як обкладається ПДФО продаж автомобіля за генеральною довіреністю?

Відразу нагадаємо, що Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усунення надмірного державного регулювання у сфері автомобільних перевезень» від 05.07.2011 р. № 3565-VI скасував, зокрема, такий документ, як довіреність на керування автомобілем. Однак, так звана «генеральна довіреність», за допомогою якої фізичні особи дуже часто оформлюють продаж автомобіля, все ще має юридичну силу і про її скасування в Законі не йдеться.

Під генеральною довіреністю маємо на увазі документ, на підставі якого довірена особа (повірений) може здійснювати будь-які законні дії з отриманим автомобілем, в т. ч. продавати його, дарувати, обмінювати, здавати в оренду і т. д. При цьому слід звернути увагу на те, що всі ці дії здійснюються від імені людини, яка видала довіреність, а не від власного імені повіреного.

Відмінність генеральної довіреності від договору купівлі-продажу полягає в тому, що юридично вона не передбачає передачу права власності на автомобіль. Поширена практика застосування цього документа пов’язана з намаганням фізичних осіб зекономити на сплаті податків та на витратах, пов’язаних з постановкою придбаного автомобіля на облік.

До моменту продажу власником автомобіля залишається довіритель. А тому юридично саме йому належить дохід від продажу автомобіля повіреною особою. Але фактично довіритель свою винагороду вже отримав і навряд чи взагалі буде повідомлений повіреним про факт продажу автомобіля.

Однак на практиці довіритель все ж таки отримує інформацію про продаж. І, як не дивно, надходить вона від податкового органу, який надсилає колишньому власнику автомобіля «лист щастя» з проханням задекларувати доходи від продажу майна.

Відповідь на питання, звідки податкові органи отримують інформацію про зміну власника автомобіля, міститься в п. 173.5 ПКУ, відповідно до якого органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов'язані повідомляти органи державної податкової служби за місцем розташування про транспортні засоби, зареєстровані або зняті з реєстрації, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу, за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, а також про їх власників.

Оподаткування доходу фізичної особи від продажу автомобіля здійснюється відповідно до норм ст. 173 ПКУ.

Як передбачено п. 173.1 ПКУ, дохід платника податку від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою, визначеною в п. 167.2 ПКУ (5 %). Дохід від продажу об'єкта рухомого майна визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об'єкта.

Разом з тим, згідно з п. 173.2 ПКУ, як виняток з положень п. 173.1, під час продажу одного з об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера не частіше одного разу протягом звітного податкового року доходи продавця від зазначених операцій оподатковуються за ставкою 1 %.

Дохід, отриманий продавцем від продажу протягом звітного податкового року другого та наступних об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера, підлягає оподаткуванню за ставкою 5 %.

Тепер щодо механізму сплати податку до бюджету.

Як відомо, раніше договір купівлі-продажу вживаних автомобілів між фізичними особами оформлявся або у нотаріуса, або через товарну біржу. У 2010 р. продаж вживаних автомобілів через товарні біржі було заборонено шляхом внесення змін до ст. 15 Закону України «Про товарну біржу» від 10.12.91 р. № 1956-XII. Таким чином, особою, через яку проходять договори купівлі-продажу автомобілів між фізичними особами, залишився нотаріус. 

Відповідно до п. 173.4 ПКУ під час проведення операцій з відчуження об'єктів рухомого майна в порядку, передбаченому цією статтею, нотаріус посвідчує відповідний договір за наявності оціночної вартості такого рухомого майна та документа про сплату податку до бюджету стороною (сторонами) договору та щокварталу подає до органу державної податкової служби за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію про такий договір, включаючи інформацію про його вартість та суму сплаченого податку, в порядку, встановленому цим розділом для податкового розрахунку.

При цьому платник податку самостійно визначає суму податку і сплачує його до бюджету через банківські установи.

Враховуючи те, що договір купівлі-продажу в даному випадку укладається повіреним, на нашу думку, саме він повинен визначити величину податку та сплатити його до бюджету перед нотаріальним посвідченням договору.

Однак, враховуючи те, що з юридичної точки зору дохід від продажу автомобіля належить його власнику, а не повіреному, в процесі сплати податку необхідно звернути увагу на два важливих моменти:

1) для того, щоб застосувати правильну ставку податку (1 % чи 5 %), повіреному необхідно дізнатися у довірителя (власника), чи є для нього продаж автомобіля першим в цьому році;

2) сплачуючи податок до бюджету, на нашу думку, в платіжних документах повіреному потрібно вказати номер облікової картки (ідентифікаційний код) довірителя. Якщо повірений вкаже власний номер, це означатиме, що власник автомобіля податок так і не сплатив.

Що стосується необхідності подання річної декларації про майновий стан і доходи, то відповідно до п. 179.2 ПКУ обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним, якщо він отримував доходи від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок відповідно до цього розділу.

Таким чином, за відсутності інших підстав для подання річної декларації, у випадку, якщо при продажу автомобіля перед нотаріальним посвідченням договору купівлі-продажу відбулася сплата податку, декларацію можна не подавати.

У зв’язку з тим, що в більшості випадків довіритель не має жодної інформації щодо подробиць продажу автомобіля, йому доведеться відновити зв'язок з довіреною особою та отримати від неї такі відомості. Не виключаємо, що почуте від повіреного все ж таки призведе до необхідності подання декларації та сплати податку власником авто.

 За матеріалами ТОВ "Ліга Закон"


Кобрін С. М.

Категорія: Мої статті | Додав: advokatkobrin (30.03.2012)
Переглядів: 939 | Рейтинг: 5.0/2
Всього комментарів: 0

Меню сайта

Категорії каталогу

Форма входу

Copyright MyCorp © 2014 | Конструктор сайтов - uCoz